Yandex Arama Motoruna Site Ekleme – Nasıl Eklenir?

Sosyal Medyada Paylaş!

Yandex Arama Motoruna Site Ekleme konusu, pek çok web site sahibi tarafından Yandex dijital hizmetlerine katılabilmek amacıyla araştırılmaktadır. Google gibi fonksiyon gösteren Yandex, arama motoru olmasının yanı sıra bir e-posta hizmeti, harita servisi, çeviri aracı, müzik ve video yayın platformu, online reklamcılık hizmetleri, bulut depolama ve diğer dijital hizmetler de sunmaktadır.

Rusya’nın en büyük internet şirketlerinden birisi olan Yandex, Türkiye ve diğer ülkelerde sıklıkla tercih edilirken en popüler arama motorları içerisinde de yer almaktadır. Sizde bu popüler arama motoru içerisinde web sitenizin listelenmesini istiyorsanız içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

İşte Yandex arama sonuçlarında listelenmek için arama motoruna site ekleme işlemi şöyledir;

1. Yandex Aracına Kayıt Olun

Yandex üzerinde arama motoruna site ekleme işlemi yapabilmek için Yandex araçlarına kayıt olmak gereklidir. Bu noktada Yandex Webmaster aracına webmaster.yandex.com URL yapısını kullanarak gidebilir ve hesap oluşturabilirsiniz. Kayıt olurken şirketin sunduğu formu ve kişisel bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girdiğinizden emin olunuz. Herhangi bir hata ile karşılaştığınızda veya optimizasyon çalışmaları yapmak istediğinizde webmaster aracın tekrar kullanmanız gerekebilir.

2. Araca Sitenizi Ekleyin

Yandex Webmaster aracına kayıt olup başarı ile hesabı oluşturduktan sonra, aracın içerisine web sitenizi tanımlamanız gereklidir. Bunun için oluşturduğunuz hesabın içerisinde girerek ayarlar bölümünden site ekle kısmına giriş yapmanız yeterlidir. Ayarlar bölümüne geçtiğinizde site ekleme kısmı en üstte arama penceresi şeklinde karşınıza çıkacaktır. Daha sonra sitenizin tam URL yapısını bağlantı olarak kopyalayıp Yandex’e site ekle kısmından göndermeniz gereklidir.

3. Doğrulama Seçeneklerini Ayarlayın

Web sitenizi, Yandex aracına kayıt ettiğinizde, Yandex sitenin size ait olup olmadığını sorgulayacaktır. Dolayısıyla sitenizi araca kayıt edebilmek için site sahibi olmanız ve doğrulama seçeneklerinden herhangi birine erişiminiz olmalıdır.

Doğrulama seçenekleri arasında HTML dosyayı oluşturma seçeneğini kullanarak aracın sizlere verdiği kodu kullanabilirsiniz. Kodu, sizden istediği kök dizini oluşturarak içerisine yapıştırmanız yeterlidir ve doğrulama işlemi tamamlanacaktır.

4. Site Haritası Oluşturun

Site haritası, bir web sitesindeki tüm sayfaların listesini içeren bir dosyadır. Bu dosya, arama motorlarına web sitesinin hangi sayfalarını içerdiğini bildirir. Arama motorları, site haritalarını kullanarak web sitelerindeki sayfaları indeksler ve bu sayede daha doğru sonuçlar elde ederler.

Yandex ise kullanıcılarına web sitelerinin arama motoru optimizasyonu (SEO) için site haritası oluşturma imkânı sunar. Webmaster aracına kayıt olup site ekledikten sonra site haritası oluşturarak indeks almış sayfaların karşıya gönderilmesi gereklidir. Bununla birlikte her yeni içerikte veya düzenlemede tekrar aynı işlemi yapmamak için otomatik haritanın güncellenmesi de gereklidir.

Bunun için web sitenizi ekledikten sonra sol menüden site ayarlarını açarak site haritası kısmını görüntülemeniz gereklidir. Site haritası oluştur seçeneğine tıklayarak Yandex’in sizler için oluşturduğu site haritasını indirmelisiniz. Daha sonra bu dosyayı web sitenizin ana dizinindeki “sitemap.xml” dosyasına yüklemelisiniz.

5. Web Sitenizi Yandex’te Görüntüleyin

Web sitenizin Yandex’te görüntülenmesi için yapılması gereken tüm adımlar yapılmıştır. Bu adımları takip ederek, Yandex’e sitenizi ekleyebilir ve arama motorunda görüntülenebilirsiniz. Bu, web sitenizin Yandex arama motoru tarafından daha iyi anlaşılmasını ve sıralamalarının artmasını sağlayacaktır. Tüm adımların başarılı bir şekilde yapılması halinde 3 gün içerisinde siteniz Yandex içerisinde görüntülenebilir hale gelecektir.

Sonuç olarak Yandex Arama Motoruna Site Ekleme konusu içeriğimizde detaylı bir şekilde incelenmiştir.

Sizlerde Yandex ve diğer arama motorlarının nasıl kullanılması gerektiğini ve daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız Evakreatif Dijital Pazarlama Ajansı olarak sizler için güncel konuları derlediğimiz blog sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Daha fazla blog yazısı okumak için tıkla!

Diğer yazılarımızı keşfet