UI ve UX Tasarım Nedir? | Ne İşe Yarar? | Web Tasarıma Etkisi

Sosyal Medyada Paylaş!

UI ve UX Tasarım Nedir?; Ui (User Interface) Kullanıcı Arayüzü Tasarımı anlamına gelir ve bir web sitesinin görsel tasarımıyla ilgilenir, UX (User Experience) Kullanıcı Deneyimi Tasarımı ise kullanıcı deneyimine göre arka planda tasarım yapan uzmanlardır.

UI Tasarım: Kullanıcının konforunu arttırarak site üzerinde rahat dolaşımını sağlar ve dolaşım süresini arttırır.

UX Tasarım: Web sitesinin basit; sorunsuz ve hızlı olmasını sağlayan ve kullanıcı deneyimini arttıran arka plan çalışanlarıdır.

Her iki farklı tasarım çalışanları birbirleriyle bağlantılı olarak hareket ederler: her ikisi de birbirinden bağımsız çalışamaz veya bir diğeri olmadan başarılı olamaz. Yüksek rekabetçi bir ortamda internet endüstrisi üzerinde büyük başarılara imza atmak için arayüz ve kullanıcı deneyimi iyileştirmesine ne dersiniz?

UI Tasarım (User Interface) Nedir?

UI Tasarım (User Interface) Nedir?; UI Tasarım, işitsel, görsel veya dokunsal araçların yardımı ile kullanıcı – bilgisayar arasında ki etkileşimi sağlayan bir kullanıcı arayüzü tasarımıdır: web sitesi üzerinde renk; şekil, öge konumlandırması ve konumlar düzenlenir.


Coca-Cola şişesini görmeden sadece kırmızı rengin bize şişeyi anımsatması bir kullanıcı arayüzü tasarımıdır. Kullanıcı arayüz tasarımları, bir web sitesinde basit ve sade ancak bir o kadar da hafızaya kazınan özel tasarımların üretildiği alandır. Dolayısıyla GPS, tablet, e-okuma alanları, akıllı eşyalar, bankamatikler ve elektronik cihazlar kullanıcı arayüzü ile şekillendirilir ve yazılım ile işlevlendirilir. Web sitesi üzerinde ise butonlar, yönlendirmeler, metinler ve metinlerin renkleri; puntoları, yerleri ve kullanıldığı alanların bütünü kullanıcı arayüzü ile sağlanır. Bununla birlikte web sitesi ile kullanıcı arasında gerçekleşen tüm etkileşim araçları da kullanıcı arayüzünün uzmanlık alanları içerisindedir.


Kısaca, web sayfası ile kullanıcının iletişim kurmasıyla birlikte web sitesinin kullanıcı gözünde nasıl görüneceği kullanıcı arayüzünün çalışma alanını belirler.

UX Tasarım (User Experience) Nedir?

UX Tasarım (User Experience) Nedir?; UX Tasarım, bir web sitesini ziyaret eden kullanıcıların deneyimini dikkate alarak ürün, hizmet veya kampanyadan yararlanacak kişilerin memnuniyetini arttıracak kullanıcı deneyimi tasarımlarının bütünüdür: kullanıcının rahatını arttıracak renk, site hızı ve grafik gibi tüm deneyimleri düzenler.


Kullanıcı deneyimi olarak da anılan özel tasarım alanı; marka oluşturma, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev özellikleri dahil olmak üzere ürünün edinip entegre edilmesi sürecinin tamamının tasarımını içerir. Bir deneyim tasarlamak, yazılımın kullanımını kolaylaştırmanın yanı sıra pazarlama kampanyası, paketleme ve satış sonrası destek gibi ürünle ilgili diğer deneyimleri tasarlamayı da içerir. En önemlisi, kullanıcı deneyimi tasarımı, sıkıntı veren noktaları ve ihtiyaçları ele alacak çözümler sunmakla ilgilenir. Sonuçta, hiç kimse hiçbir amaca hizmet etmeyecek bir ürün kullanmaz, kimseye tavsiye etmez ve markanın çalışmalarına destek vermez. Bu noktada kullanıcı deneyimini arttıracak tasarımlarla marka bilinirliği arttırılabileceği gibi kullanıcının da konforunun sağlanmasıyla birlikte organik trafiğe de katkıda bulunur.

UI (User Interface) Tasarım ve UX (User Experience) Tasarım Farkları Nelerdir?

Ürün tasarımı bağlamında, Kullanıcı Deneyimi Tasarımcıları, bir mimardır; Kullanıcı Arayüzü Tasarımcıları ise iç mimar olarak hareket eder: aralarında ki en büyük fark budur.


Kullanıcı deneyimi tasarımı, A’dan Z’ye kadar tüm kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurur ve hedef kullanıcıların ihtiyaçlarını, hedeflerini ve sıkıntılı noktalarını her zaman göz önünde bulundurur. Kullanıcı deneyimi tasarımının amacı, son kullanıcı için kolay, verimli, keyifli ve ödüllendirici ürünler ve deneyimler oluşturmaktır. Kullanıcı deneyimi genel kullanıcı deneyimini göz önünde bulundururken, kullanıcı arabirimi bir kişinin dijital bir ürünle etkileşim kurmak için kullandığı görsel ve etkileşimli öğelere odaklanır. Bununla birlikte bazı ayırıcı özellikleri de bulunmaktadır.

UI (User Interface) Tasarım ve UX (User Experience) Tasarım Farkları Nelerdir?

  • Kullanıcı deneyimi (UX) amaca yönelik çalışır.
  • Kullanıcı arayüzü (UI) işlevsellik ve görünüm ile ilgilenir: amaca dikkat etmez.
  • Kullanıcı deneyimi, tasarımlarında odak noktası insandır, kullanıcı arayüzü ise görselliği ön planda tutar.
  • Kullanıcı arayüzü somut adımlar atarken kullanıcı deneyimi geçmiş alışkanlıklara bakarak çıkan birtakım sorunları çözer.

Diğer yazılarımızı keşfet